دیدگاه های رهبری در حوزه پیشرفتعصر پیشرفتویژه

ضرورت و بایسته های تحول و پیشرفت از دیدگاه مقام معظم رهبریدکتر حسن مجیدی مقدمه پژوهشگر و استاد دانشگاه امام صادق(ع)‌ در بررسی بیانات مقام معظم رهبری هفت اصل کلی تحول که لازمه پیشرفت است را از نظر ایشان اینچنین بیان می کند: از نظر رهبر انقلاب اسلامی تحول راز ماندگاری و تعالی بشر است و باید به استقبال تحولات رفت و از ایستایی و رکود پرهیز کرد. از نظر ایشان تحول سنتی الهی است و تأثیر اراده فرد فرد انسان ها در تحولات جامعه به آیات قرآنی مستند است براساس سنت الهی تغییرات هر جامعه به دست افراد همان جامعه شکل می گیرد و اراده و رفتار فردی هر شخص نیز در ایجاد سلسله تحولات مثبت یا منفی جامعه تأثیرگذار است.

۱- مدیریت تحولات کشور باید در دست نخبگان دانشگاهی و حوزوی باشد و در این روند علاوه بر معیارهای جهانی پیشرفت معیارهای نو و ملاک های ویژه نظام اسلامی مورد توجه اکید قرار گیرد.

۲- شور و شوق، استعداد وافر، آرزوی پیشرفت، امید به آینده، تحرک و آمادگی برای کار و تلاش ، این ویژگی ها باید با شناخت راه رسیدن به آرمان ها، برنامه ریزی، دوراندیشی همت و تلاش خستگی ناپذیر و گم نکردن اهداف همراه شود تا راه رسیدن به قله های بلند پیشرفت و افتخار را هموار کند.

۳- از نظر ایشان تحول با «آنارشیسم هرج و مرج و ساختارشکنی» کاملا متفاوت است، همچنانکه رکود نیز با ثبات اجتماعی معنایی متفاوت دارد و آنچه باید هدف قرار گیرد، جامعه ای با ثبات اما غیر راکد و برخوردار از تحولات صحیح و سریع است.

۴- با توقف در گذشته و نفی نوآوری نمی توان به جایی رسید، همچنانکه با هرج و مرج «فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و عقیدتی» نیز پیشرفتی حاصل نمی شود. بنابراین راه صحیح بازگذاشتن راه «نوآوری، آزادفکری و آزاداندیشی» و مدیریت این راه تحول آفرینی است.

۵- برای درک نسخه حقیقی پیشرفت باید به بحث های تئوریک معطوف به واقعیات پرداخت و سپس با تعیین الگوی پیشرفت برنامه ریزی، اولویت بندی، سرمایه گذاری و حرکت کرد.

۶- برخی دیگر از مهمترین ضرورت ها و بایسته های پیشرفت از دیدگاه رهبر انقلاب از این قرار هستند:
حفظ ریشه ها و اصالت ها
پرهیز از شالوده شکنی
ارج گذاری و مراقبت از هویت ملی
امید به آینده ای پویا و بانشاط
نقد و انتقادپذیری
ترویج روح رقابتی
برنامه ریزی
انتخاب خط مشی صحیح

۷- در کنار برخی از این بایدها جلوگیری از هرج و مرج رفتاری و سیاسی و پوچ گرایی و نیز حرکات تخریبی و فراموش کردن هویت ملی و بنیان های اساسی جامعه به عنوان برخی از نباید های تحول و نوآوری مدنظر رهبر انقلاب است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن